„Лично”
от Надежда Радева – премиера на 3 юли 2001 г.
… Надежда Радева не е от „лесните” поетеси: тя определено е постмодернистична авторка, която гледа на света не в неговата първична следственост, а го нарежда като пъзел. В този пъзел времето е омесено от спомени, настоящи изживявания, мечтания. Асоциативността на фразата, метафората, философският образ, неочакваният финал – всички тези белези на поезията й определят и постмодернистичната им естетика. Но тъкмо тази безсюжетна разхвърляност, хаотична разпиляност и красива безметежност на поетичното слово характеризира стила на Надежда Радева и новата й стихосбирка „Лично”, което я прави от една страна не толкова лесна за възприемане, но от друга – очарователна.
За разлика от „Непрестанно”, в сегашните си стихове поетесата е някак по-светла като поетична тоналност, по-ефирна, дори по-кокетна. Привлечени сме от стихове, възникнали сякаш спонтанно и неочаквано в душата на една млада жена: това са стихове – литнали мечтания, стихове – смели фантазии, стихове – отприщена болка, стихове на не успокоен, а задъхан размисъл. Осезаемо усещаме, че вихрите в душата на поетесата са много, но тя е подбрала една малка част от тях – най-болезнените, най-фантастичните, най-дръзките. Въвеждайки ни в лабиринт на интригуващи женски изживявания, тя всъщност споделя с читателя нещо много съкровено – „лично”-то…
„Лично” е стихосбирка за това – да разгадаеш себе си и наново да подредиш пъзела от чувствителност към света така, че да бъдеш с по-красиво, по-хуманистично, по-състрадателно, с по-мъдро отношение към него. Един стремеж да погледнеш наоколо необременен от наносите на скучното и нервно ежедневие, необременен от злите му енергии…
… Стихове, в които има неистова болка да се забрави този свят се съчетават с други, в които връщането в реалността и вярата, че тя може да се промени, си оспорват място по сила на интелектуалните разсъждения и емоционални пориви. В този смисъл може емблематично за стихосбирката става стихотворението „Попаднахме на страшен булевард”, в който лирическата героиня се вижда попаднала на едно вавилонско житейско кръстовище. И тя трябва да удържи на него. Трябва да победи на него. Трябва да се прероди на него…
… И прозвучалите стихове в „Лично” възприемаме като израз на една отприщена душа, лично, апарт, водеща диалог с този живот, която по женски се оказва безсилна, ту го надделява, ту кокетно го води за носа – една амалгама от настроения, която авторката умело изгражда в стихосбирката си.
Рецензията е отпечатана в стихосбирката „Любовта, от която съм бягала” /2009/.