6 септември 2012 г. в 13:29 ч.
ВЛАДИМИР ЛУКОВ: От Очи, процеждащи Светлина от мрака ("Човекът с протези", 1992 год.) до Очи, огряни от Златистия прашец на Слънцето ("Мястото, откъдето започва безкраят", 2012)
Двадесет години неуморна оран и сеитба в нивата на българската литература
Не довърших напълно рецензията си за последната му книга, защото зная, че тя ще има продължение;
защото Мълчанието на поколението ни вика за Равносметка.
А за самият Владимир Луков "Мястото, откъдето започва безкраят" е не само Началото на житейската и творческа равносметка на нашето поколение,
а и малък авторов себеподарък; с нея той и приятелите му отбелязват двадесетгодишнината му сеитба в полето на днешната българска литература...
Връщам се в Началото.
Десетилетието, преди да излезе първата му стихосбирка, "Човекът с протези",1992 год. Времето, в което започна перестройката, времето, когато литературата ни бавно се отърсваше от догмите на соцреализма.
Владо и тогава си беше бунтар по душа.
Гласно се противопоставяше на назначените поети, а такива имаше във всеки окръжен център, имаше и в нашия Русе, воюваше за истински художествен патос в местния ни литературен алманах "Светлоструй" и в едноимената месечна литературна притурка на еждневника ни "Дунавска правда", където имаше свои съмишленици, редакторите Мила Доротеева, вечна й памет, и Любомир Стефанов; защитаваше всяко младо дарование, всеки млад учител.
Надигна глас и против обгазяването на града ни от съседния Гюргево.
И трябваше да си стяга багажа от Русе...
А аз се връщам към Началото.
Владимир Луков, "Човекът с протези", 1992 год.
ОЧИ, ПРОЦЕЖДАЩИ СВЕТЛИНА ОТ МРАКА
Близо месец устоях на изкушението да не напиша критически отзив за дебютната книга на Владимир Луков,"Човекът с протези".
Защото най-трудно е да намериш максимално обективния тон на редове, които оглеждат творчество, което познаваш дълго преди да се появи отпечатано, още повече, когато си бил свидетел на "раждането" на някои от стихотворенията, поместени в настоящия поетичен сборник, а и когато притежаваш машинописа на някои от тях в личния си архив....
Оживяват сутрешните среднощни разговори, дъхът на дългите спорове около "присъстващия дух" на големите учители и придружители: Сенека, Монтен, Шопенхауер, Соловьов, Бердяев, Сартър, Камю и... "нечиите обвинения в пристрастеност към гнилата философия".
Изпълват споменното ти пространство тежкият кръст на литературното отшелничество – оживелият път в "търсене на изгубеното време" и съхранението и "намерен" едва днес свой литературен почерк. (Стилът е вечно бягащата мишена във времето!)... Достатъчно основания, обуславящи желанието за прочит, но и за бягство от критическа интерпретация и отговорност.
Написах по-горе поетичен сборник и споменах за "светлинното знание", дарено ни от вечно модерните философи.
Ненапразно!
Защото това са отправните точки при личното (но и субективно) възприемане на словесното познание.
Поетичен сборник, малка лична антология, съдържаща лирични изповеди за един период от двадесет и три години. Хронология на узряването (помъдряването),
но и спомен за узурпираното литературно пространство, в чийто "поетичен спектър на дъгата", "лирическият човек" спохождаше избраниците, а "лирическият герой" бе завоевание на пътешествениците дилетанти (Булат Окуджава). Доскорошният "лаицизъм", на когото бе отредено маригинално пространство в литературната периферия и дискурса (изказа) – ето очарованието, което привлича в "Човекът с протези".
Другото е тематика: зафиксираният тревожен делник на едно поколение, живяло в "заключени простори", но надмогнало наслоената тиха скръб и безнадежност ("Атлас", "Самотникът"), докосването до "бунта на недоволството", "днешния политически сеизмологичен светофар" ("Термитът", "Версия-1990, "По снега"), нестъпканите "стръкчета трева" (подобно на Уолт Уитман и Рьоне Шар), но и спомена, и на "посоката на промяната", ала и вечно самовглъбяващия се поглед, бягащ по "острието на бръснача" ("Кръговрат", "Изкуство", "Човекът с протези", "Мъжки плач", "Русе-1987)... За да достигнеш до Монтен: един единствен ден понякога е равностоен на един цял живот,
или една единствена тънка книжка със стихове може да осмисли едно непропиляно време.
Трудно написах този отзив.
Препрочитайки го отново, виждам че съм разконцентрирал текста, а може би и на места, попрекалил с версификациите и сравненията.
Но кое човешко Дело е съвършено?
Остава Зовът на Поета:
"С обнадеждаващо око
проглежда всичко живо в мрака" (Версия- 1990)
...
в. "Утро", 16.06.1992 г., в "Учителско дело", бр. 27,08.07.1992 г.
***
И една моя бележка с късна дата – 2012 г..
Споделих във Фейсбук едно забравено стихотворение, дълго, дълго отлежаващо в личния ми архив, което ме върна в седмицата, последната работна седмица на Владо Луков в Русе, преди да поеме пътя към Правец през ноември 1987 г. Стихотворението е в ръкопис, написано е пред мен и пред още двама наши приятели с молив. Ето го печатно.
НАДЕЖДА
(Изкуството е власт
и властта е изкуство…)
Игра на пламъче,
мъждукащо
под парещ дъх
на зимна вечер…
За пътник
идващ от далече! –
Свещица – някаква,
а колко
сигурност
и топлина
излъчва!
***
....Ще последват стихосбирките: "Съгледвачът"(1993), "Безбожни въплъщения" (1999), "Пролом" (2001), "Сверка на сетивата" (2005), "Провидения" (2006, Скопие, поредица "Балкански писатели"), "Следи от вятър" (2007), "Зраци"/2009/, "Фибри от безкрая"...
И отново към Началото – „Мястото, откъдето започва безкраят“, 2012 г.
Този път на житейската и творческа равносметка.
А моя финал на настоящите, но и споменни редове са твоите думи, Владо, отправени към мен:
Дерзай Човеко!
Атанас Ганчев
Денят на Съединението, 2012 год.
http://svobodenpisatel.org/…/2012-12-31-…/188-atanas-ganchev
http://svobodenpisatel.org/…/2012-12-31-12…/8-vladimir-lukov