Драги колеги по перо и по наша Съюзна дейност, честит да ни е Празникът на Народните будители – 2024 г.!

 

С вас съм и тази година в това мое слово. Бъдете здрави заедно с близките си, за да творите в будност и за да пробуждате чрез творбите си.

Това е нашето писателско призвание.

Дарява ни с него Животът – нашият Господ-Бог, Учител и Спасител.

Той е и нашият Единствен Будител.

И в радости.

И в скърби.

И в страдания.

Той всъщност е този, който ни пробужда и поотделно, и заедно в степени на будност, поносими за нас самите в процеса на историческото ни духовно израстване – и като личности (в творческите ни дела), и като Народ (в самобитната ни българска култура).

Не случайно в Откровението си към нас Спасителят ни говори: „Имам още много неща да ви кажа; но не можете да ги понесете сега. А когато дойде онзи, Духът на истината, ще ви упътва към всяка истина...” (Йоан 16:12).

И „Духът на истината“ (в историята ни) наистина идва. И наистина ни „упътва към всяка истина” – дарявайки така народа ни с живот!

Най-напред чрез Светите братя Кирил и Методий.

После чрез техните Ученици – Светци.

Впоследствие чрез нашите Възрожденци. А също и чрез именитите (във времената ни) наши български Творци – поети, писатели, художници, учени…

***

Две основни неща, според видния немски културолог Освалд Шпенглер, характеризират Живота – „съществуване и будност. При това, пак според него) „Растението живее и не го знае. Животното живее и го знае. Човекът се удивлява от своя живот и пита! Той може само да вярва в своя отговор и в това отношение няма ни най-малка разлика между Аристотел и най-жалкия от всички диваци.”

 

Към всичко това обаче Шпенглер е могъл като следствие именно от тези своите мисли да добави, че тъкмо в удивлението си от своя живот, в питането си за него и във вярата си в своя отговор, човекът всъщност е в състояние на постоянно духовно пробуждане, съответстващо по степен на личната му поносимост на Живот в Светлина и че в това отношение разликата „между Аристотел и най-жалкия от всички диваци” е грамадна.

 

Показателен за това е и Митът за пещерата, описан от Платон (чрез Сократ). Излезлият вън от пещерата на Светлина и останал незаслепен от нея, и видял прекрасния свят вън от пещерата, и върнал се после в нея, за да извести своите заробени във тъмнина събратя, че вън е светлина и свобода, бива, за съжаление, обявяван от тях самите (в заслепението им!) или за луд („Свестните у нас считат за луди...“ – Ботев) или го подлагат на бичуване и смърт (както е станало това фактически със самия Сократ, със Спасителя... с Джордано Бруно... с Гео Милев...). А това ще рече, че будността като поносимост на живот в Света на Светлина освен че е дар Божий, е и опасен за надарения с будност дар.

***

Идва ми наум като сублимация на написаното по-горе от мен и следното мое стихотворение, публикувано през 2001 г. в стихосбирката ми „ Пролом“:

 

ЗАКАЧКАТА

 

Докато Слънцето до премаляване ми смига,

а аз до премаляване се питам – ех, защо!

Луната кротко в мене уж се взира,

но висне като обеца – защо!

 

От премаляване аз спрях и раменете си да вдигам,

макар че в техните контури хлътна ми врата.

Така това незнание, така ме пощурѝ,

че ден и нощ не мигам – будувам и в съня.

...

И взе, че се роди в това неистово очакване

ей този Божий изтърсак – закачката!...

 

...Закачката на Слънцето?... И на Луната?...

 

Каква е тя?...

 

Не, няма да ви кажа.

Като дете очаквам – знам, ще я узнаете!

Със слънчевото си око сега ви смигам.

С лунното ви гледам косо...

Инак всичко е наред

до следващото ни пробуждане!...

 

***

Прекрасен е, драги колеги, този наш Български Празник на Народните будители!

На особена почит е той в живота на Съюза ни.

Първи ние като Българска творческа организация още в ранните зори на Прехода ни към демокрация и пазарно стопанство учредихме и връчваме в негова чест годишните си литературни награди „Народни будители“ за нови книги и за цялостно литературно творчество. Същите са вече традиционни и показателни както за духовния ръст на авторите ни, така и за ръста на самия наш творчески Съюз.

Ето защо чест ми е сега да обявя пред вас, че на свое конферентно заседание от 11. 10. 2024 г. Управителния съвет на ССП реши да удостои с Награда „Народни будители 2024“ поетесата Сесил Костадинова от София – за блестящата ѝ нова поетична книга "Флаграте", а писателките Дафина Недялкова от гр. Бургас и Ценка Илиева от гр. Варна – за цялостно литературно творчество.
Честити да са им наградите!
И дай, Боже, всички до един да сме здрави, за да творим!
От сърце: Ваш Владимир Луков, председател на ССП


София, 31 октомври 2024 г.