Преди три дни (на 03. 06. 2024 г.) получих по пощата голям жив дар от проф. д-р Дора Колева – новата ѝ – бих я нарекъл – литературно-изследователска книга „СИМЕОН ЯНЕВ: УЧАСТТА БЪЛГАРСКИ ПИСАТЕЛ“.

 

Великолепно издание на Издателство „Факел“ с редактор Румен Леонидов – и като художествено оформление, и като съвсем семпло и някак си по своему, по човешки живо и топло книжно тяло.
Двата фотоапарата у дома не успяха да доловят истинския цвят на корицата. Не зная дали и думите ми ще успеят да сторят това – оприличавам го на запролетяващо се предутринно Небе, което ни гледа с Лицето и очите на Симеон Янев.

 

***
Вълнувам се като пиша.
Може и някоя глупост да изтърся.
Не съм професионален литературен критик.
Но ще кажа така, както си и казвам – директно: ОЩЕ В ЗАГЛАВИЕТО на Книгата си проф. Дора Колева е в десетката.
В него два истински литературни свята – този на авторката и този на проф. Симеон Янев са един в друг; станали са вътрешно присъщи един на друг.

 


Бързам и това да кажа.
И са все така един в друг – САМОРАЗКРИВАЩИ СЕ И САМОРАЗПОЗНАВАЩИ СЕ – в широкото и дълбинно течение на самото насъщно съдържание на книгата.
От самото ѝ начало до самия ѝ край.
И обратно.


Заглавието е показателно.


Проф. Симеон Янев е автор на една от най-проникновените книги за българина у нас (у мен, у теб) не само като психологически тип и характер, но (главно) и като прояви на същия този психологически тип човешки характер в сюблимните исторически моменти на народа ни.


Книга е със заглавие „УЧАСТТА БЪЛГАРИН“.


На проф. Дора Колева – „СИМЕОН ЯНЕВ: УЧАСТТА БЪЛГАРСКИ ПИСАТЕЛ“.


И ето сега,
вижда се как два живи литературни свята се саморазкриват един в друг. Кой може да преживява, а и да съпреживява във Времето, а и да разкрива из от подземията на душата си УЧАСТТА БЪЛГАРИН, ако не Българският Писател. Истинският. Ако не този, който има свое свръх одухотворено лице, име и дух. Съзидателен. Творчески. Ако не или ако не е (показва ни го лично проф. Дора Колева) именно Симеон Янев, Писателят, който ни гледа от корицата на Книгата ѝ с очи на запролетяващо се предутринно Небе.

 

И това е самата Истина – именно участта български писател (респективно участта българин) е съдържание на почти всичко сътворено от проф. Симеон Янев, включително и най-вече е съдържание  на епохалния му творчески труд „БИОГРАФИЯ НА МЪРТВИЯ ВЕК“ (романът в два тома с непосилни за обхващане с обикновен читателски поглед духовни дълбини и простори).


Със свръх одухотворения и ясно-син поглед обаче на проф. Дора Колева всеки ценящ себе си читател както на българска художествена, така и на българска аналитично-изследователска литература може не само да се докосне, но и да израсне в себе си като читател-творец; да израства всъщност – и като професионален литератор, и като писател или поет чрез навлизане в единните литературни светове (в случая) – този на проф. Дора Колева и този на проф. Симеон Янев. Два свята – такива, каквито те се саморазкриват взаимно в настоящата нова книгата на Дора Колева благодарение на нейния изключително богат арсенал от – бих казал – енциклопедични литературно-философски знания и изследователски подходи и методи не само за глъбинно осмисляне и разкриване на дълбинни литературни творби, но и за разкриване на някои от тайнствата на сътворяването им… Както и всъщност само истински творец може истински да открива и разкрива твореца – и у другите, и у себе си. (Без словесни еквилибристики.)


Впрочем Хенри Дейвид Торо казва нейде в писанията си (за Омир), че „само големи поети могат да четат големите поети“ (цит. по памет). Респективно – бих казал – само големи български автори могат да четат големите български автори.


И това за мен щеше да е самата „абсолютна“ истина, ако не ми се беше случило да навляза спонтанно в литературния свят на проф. Дора Колева и да прозра в него, че и с помощта на големите български литературни изследователи можем да четем големите български литературни творци.
Това стана главно чрез двете известни нейни книги „Атанас Далчев – поетът философ“ и „Александър Балабанов и Яна Язова: Двуединството на духа“.


Става и сега у мен – с настоящата нова книга на проф. Дора Колева – „Симеон Янев: Участта български писател“, която наистина имам като жив дар от самата авторка.
Жива и здрава да е!


Така панорамното и дълбинно съдържание на Книгата на проф. Симеон Янев „Биография на мъртвия век“ се разкрива у мен много по-пълно и много по-цялостно като откровение на истината в художествени образи, поетики и средства.


Така и излизам сега на ринга „преди да изляза на ринга“.


Трудна е такава констатация, но сме били всъщност преди да бъдем.

Платон ни казва – „в света на идеите“ и ни учи как да се завърнем в него.

Спасителят – как да се родим „отново“, за да влезем отново „в царството небесно“.


Симеон Янев изглежда е разкривал същото още в дебютната си прозаична книга „Но преди да изляза на ринга“ (1970).
Книга, която не съм чел.


Видях я обаче като вътрешно духовно постижение и извисяване на нейния (тогавашен) млад автор чрез погледа на проф. Дора Колева.

 

Жив и здрав да е и той!

Владимир Луков, гр. Правец, 06. 06. 2024 г.

https://svobodenpisatel.org/index.php/2013-01-09-18-57-10/1004-simeon-yanev

https://svobodenpisatel.org/index.php/2012-12-31-12-12-03/8-vladimir-lukov