Писмо от провинцията: Не се подлъгвай по мразовития мартенски вятър. В събота сутрин Варна се събужда с кино и заспива с танго. Звучи като филм, но е по-хубаво: промъква се творческо писане и пътуване по света с книгите на Олга Токарчук и Павел Хюле.
"Страхът е хубаво усещане. Аз се страхувам всеки път, когато започвам филм. Не се притеснявайте от него - той означава, че не сте станали цинични", казва проф. Овчаров на урок за работа на режисьора с актьора.
Често, когато съм интервюирала интересни за мен хора, питам: "Има ли страх?". След въпроса обикновено настъпва изпитателен поглед между двама души, които не се познават, неловко мълчание, последвано от дълбоко поемане на въздух. Аз дори не смея да мигна в този момент, но ако го направя, ще се чуе. Въпросът винаги е повратна точка в разговора. Изпитание за егото и честността. Най-смелите го описват с усещане на вкус, на мирис, на неизбежност. Хората, които познават страха най-добре, го опитомяват. Знаят, че е част от тях и продължават с него. Останалите не го признават. Тях не ги питам как продължават.
"Аз съм един от последните" - нахлува в ума ми първото изречение от творческото писане с Тодор П. Тодоров. Нишката се разплита с: "Никога не сме напълно сигурни. Ние сме съмняващи се хора", продължава преводачът на Олга Токарчук Крум Крумов.
Оказва се, че Варна през зимата все повече ми заприличва на приказна жена, без лице. Гледа те обърната с гръб от корицата на Хюле. Можеш да танцуваш с нея цяла нощ и никога да не разбереш коя е. Затова кръгът в тангото се върти обратно на часовниковата стрелка. Така спираме времето.
Дали е студено през март край морето? Температурата има съвсем относително значение. Минус някого може да е и през лятото. Сега зимуват приказки във Варна.
ПС
От 21 март до 24 април Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна представя второто издание на фестивала „Литературен прожектор“ под надслов „ПроЧЕТИ Европа“. Програмата е посветена на връзката между литературата, превода и илюстрацията – три изкуства, които превръщат четенето в мост между културите. В рамките на серия от срещи, разговори, изложби и дискусии читателите ще се запознаят със съвременни произведения от Полша, Франция, Италия и Германия, преведени на български език, както и с български творби, намерили място в европейския литературен контекст.
В морската столица се провежда и 16-то издание на Международния фестивал София филм фест. Седмото изкуство е приоритет в градската културна програма от 21 до 29 март. Тазгодишната филмова селекция представя заглавия, носители на най-престижните награди в света на киното, авторски постижения и обещаващи дебюти. Програмата на фестивала, реализирана от Александър Николов във Варна, предлага множество открити срещи и дискусии с режисьорите, които разкриват процеса на раждане и израстване в изкуството.
"Хроника от провинцията в края на март" / 22.03.2025 г./ Магдалена Тодорова
https://svobodenpisatel.org/index.php/2012-12-31-12-12-03/1187-2023-01-23-16-48-30